Realitná kancelária Žilinatel. 0911 701 201 Realitná kancelária Považská Bystricatel. 0911 411 701
Vaše údaje zadané do kontaktného formulára sú spracúvané našou spoločnosťou na účely zaradenia do databazy pre zasielanie informačných newslettrov.
Moje obľúbené nehnuteľnosti žiadne nehnuteľností

Na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti

Kúpu nehnuteľnosti absolvoval v živote pravdepodobne každý z nás a mnohých to aj alebo ešte len čaká. Väčšine sa podarilo nehnuteľnosť kúpiť bez problémov úspešne, ale nájdu sa aj takí, ktorým nezostali ani peniaze ani vysnívaný dom, či byt, resp. pozemok. Zárukou úspešnej kúpy sú renomované realitné kancelárie, väčšinou poistené v poisťovniach, ktoré majú skúsenosti s kúpou a predajom nehnuteľností a vedia priamo na mieru pripraviť celý proces bezproblémovej kúpy.

Najdôležitejší dokument týkajúci sa nehnuteľnosti je list vlastníctva z ktorého je zrejmé o akú nehnuteľnosť ide, kto a koľko je vlastníkov a či na nehnuteľnosti neviaznu ťarchy, resp. iné vecné bremená, prípadne z určitých dôvodov nie je pohyb nehnuteľností zablokovaný plombou.

Najideálnejšie sú nehnuteľnosti „čisté“, bez akýchkoľvek tiarch a vecných bremien. Avšak aj tieto záležitosti sa dajú riešiť v prospech obidvoch strán, teda predávajúcich aj kupujúcich. Pri vlastníkoch si treba všimnúť a zistiť, či všetci vlastníci sú schopní a ochotní podpísať v kúpnej zmluve dohodnuté podmienky.

Kúpna zmluva – najdôležitejší dokument, týkajúci sa kúpno – predajného vzťahu. Mala by byť korektná a nezvýhodňovať žiadnu zmluvnú stranu na úkor druhej. Mali by v nej byť zakotvené všetky dovtedy ústne dohodnuté podmienky, vrátane kúpnej ceny, odovzdania nehnuteľností a všetkých ostatných náležitostí, ktoré vyžaduje kúpna zmluva. V opačnom prípade katastrálny úrad preruší konanie o návrhu na vklad vlastníckeho práva a vzniká zbytočná nervozita medzi zmluvnými stranami.

Dôležitý okamih v celom kúpno – predajnom procese je odovzdanie v dohodnutom termíne kúpnej ceny predávajúcej strane. Existuje viacero možností od priameho vyplatenia pri podpise kúpnej zmluvy až po vinkuláciu v banke resp. u notára. Každá služba niečo stojí a tak je to na zvážení obidvoch zmluvných strán na ktorej variante sa dohodnú.

Ak prebehne na katastrálnom úrade zápis vlastníckeho práva, dňom vkladu sa vlastníkom stáva kupujúci.


Je veľa úskalí na ktoré môžu kupujúci pri kúpe nehnuteľností naraziť a preto je na mieste väčšia opatrnosť a radšej nekupovať rizikovú nehnuteľnosť. Určite rada každému záujemcovi o kúpu nehnuteľností poradí a pomôže s výberom profesionálna realitná kancelária.