Realitná kancelária Žilinatel. 0911 701 201 Realitná kancelária Považská Bystricatel. 0911 411 701
Vaše údaje zadané do kontaktného formulára sú spracúvané našou spoločnosťou na účely zaradenia do databazy pre zasielanie informačných newslettrov.
Moje obľúbené nehnuteľnosti žiadne nehnuteľností

Predávam nehnuteľnosť

Predaj nehnuteľnosti – domu, bytu, resp. pozemku je častokrát významný krok v živote človeka. Rozhodnutie čo ďalej a ako riešiť svoje bývanie nie je jednoduché. Ísť bývať do väčšieho bytu, menšieho bytu, do rodinného domu, z rodinného domu, príp. nezačať stavať na už kúpenom pozemku? Toto je odzrkadlenie potrieb celej rodiny, prípadne jednotlivca a rozhodnutie ako ďalej nevznikne zo dňa na deň, ale zrie týždne, mesiace a mnohokrát aj rok a roky. Samozrejme, predávajú sa aj nehnuteľnosti, ktoré sú „nepotrebné“, napr. zdedením a žiadny z dedičov nemá záujem nehnuteľnosť užívať.

Vzhľadom na to, že sa nejedná o každodennú činnosť, treba pri predaji nehnuteĺnosti k tomuto pristupovať zodpovedne. Často kladené otázky sú – čo môžem dostať za predávanú nehnuteľnosť, aké sú ceny nehnuteľnosti, ktorú chcem kúpiť, mám na doplatenie cenového rozdielu, čo s ťarchou alebo vecným bremenom ktoré mi viazne na nehnuteľnosti, ako to časovo zvládnem, bude náväznosť v obývaní nehnuteľností /nebudem pár dni „bezdomovcom“/, neprídem o nehnuteľnosť aj peniaze ?

Môžem si predávať nehnuteľnosť sám, alebo sa obrátiť na skúseného obchodníka na trhu s nehnuteľnosťami. Mám čas, chuť a vedomosti toto riešiť? Alebo využijem služby realitnej kancelárie, ktorá mi pripraví celý proces predaja, prípadne aj kúpy nehnuteľnosti.

Vhodným krokom je obrátiť sa na realitnú kanceláriu, ktorá je trhu s nehnuteľnosťami viac rokov a vie „ako na to“. V prípade predaja a následnej kúpy zhodnotí možnú úspešnosť výmennej transakcie. Prvým krokom je ohliadka predávanej nehnuteľnosti, zhodnotenie stavu, lokality a iných vplyvov, ktoré určujú cenu a dohodnutie predajnej ceny s predávajúcim. Každá kencelária má databázu záujemcov o kúpu, takže sa môže nájsť kupec veľmi rýchlo. Ak nie, tak sa nehnuteľnosť stáva súčasťou ponukovej databázy a ponúka sa cez printové médiá, resp. netové médiá a hľadá sa vhodný kupec s ktorým sa následne absolvuje spoločná ohliadka nehnuteľnosti. Častokrát sa ohliadka absolvuje viackrát. V prípade záujmu o nehnuteľnosť zo strany kupujúceho sa v realitnej kancelárii dohodne ďalší postup „šitý na mieru“ pre obidve strany. Kancelária vyhotovuje, v prípade potreby, zmluvu o budúcej zmluve, kúpnu zmluvu, prípadné splnomocnenia, rieši možné ťarchy, vecné bremená, v prípade potreby a úveru odporučí, resp. komunikuje s bankou, ošetrí, aby peniaze za predaj sa dostali do rúk predávajúceho atď. Samozrejmosťou je účasť pracovníka kancelárie na protokolárnom odovzadaní nehnuteľnosti. Spôsob práce kancelárie je taký, aby prevod nehnuteĺnosti bol bezpróbemový, čo najrýchlejší a aby sa predišlo neskorším nedorozumeniam.

Samozrejme, je na každom ako sa s predajom nehnuteĺnosti rozhodne, ale treba si uvedomiť, že sa nejedná o každodennú činnosť a so skúsenou realitou kanceláriou to mám pohodlné, bezpečené a bezproblémové.

 

V Nitre, 26.10.2010 Ing. Ladislav Zrubec, konateľ

RK Realprogres, s.r.o., Nitra