Realitná kancelária Žilinatel. 0911 701 201 Realitná kancelária Považská Bystricatel. 0911 411 701
Vaše údaje zadané do kontaktného formulára sú spracúvané našou spoločnosťou na účely zaradenia do databazy pre zasielanie informačných newslettrov.
Moje obľúbené nehnuteľnosti žiadne nehnuteľností

Realitný spravodaj Považská Bystrica

November, December 2014

V mesiaci november a december evidujeme zvýšený záujem o byty v novostavbách. Záujem je hlavne o 2 izbové byty do 40 000 € a 3 izbové byty s cenou do 50 000 €. Zvýšený dopyt zaznamenávame aj pri nových rodinných domoch hlavne v blízkom okolí Považskej bystrice. Najzaujímavejšie sú pre klientov 3-4 izbové domy s pozemkom cca 600-800 m2 a s cenou do 90 000 €. Pri prenájmoch sú najvyhľadávanejšie 2 izbové byty ktore sú kompletne zariadené a cenovo dostupné. Pri stavebných pozemkoch zaznemenávame mierny pokles záujmu, čo môže byť zapríčinené končiacou sa "sezónou"  (najviac sa totiž predávajú stavebné pozemky v mesiacoch od apríla do septembra).

September, Október 2014

V mesiacoch september a október sa opäť zvýšil dopyt po prenájmoch bytov a rodinných domov. Najviac vyhľadávanými medzi klientmi sú  2 - 3 izbové byty po rekonštrukcii, ktoré sú kompletne zariadené. Pri stavebných pozemkoch zaznamenávame mierny pokles záujmu, čo môže byť zapríčinené končiacou sa "sezónou"  (najviac sa totiž predávajú stavebné pozemky v mesiacoch od apríla do septembra). Pri predaji nehnuteľností opäť prevláda dopyt po bytoch v pôvodnom stave, ktoré sú cenovo dostupné a klienti majú možnosť rekonštrukcie podľa vlastných predstáv.  Naďalej pretrváva dopyt po rodinných domoch v okolí do 10 km od Žiliny a v cenách do 60 000 - 70 000 €.

Júl, August 2014

Počas dovolenkového obdobia zaznamenávame mierny pokles záujmu o kúpu no hlavne o prenájom nehnuteľností. Stále pretrváva záujem o menšie byty ktoré sú cenovo dostupné. Mnoho klientov vyhľadáva staršie rodinné domy chaty alebo záhrady v blízkom okolí Považskej Bystrice. Stavebné pozemky s rozlohou do 600 až 800 m2 sú najviac žiadanými. Nárast záujmu o kúpu, či prenájom nehnuteľností predpokladáme hlavne začiatkom septembra kedy končí dovolenkové obdobie a začína sa školský rok kedy by sa mala zvýšiť aj ponuka nehnuneľností.

Máj, Jún 2014

V mesiacoch máj, jún sme zaregistrovali veľký nárast záujmu o stavebné pozemky v Považskej Bystrici a blízkom okolí. Najväčší záujem prevláda o parcely menších výmer od 500 do 700 m2. 1 a 2 izbové byty sú pre kupujúcich cenovo dostupné a naďalej o ne pretrváva zvýšený záujem. O väčšie 3 a 4 izbové byty je záujem hlavne v pôvodnom stave. Banky v súčasnosti poskytujú výhodné hypotekárne úvery s historicky najnižšími úrokovými sadzbami (mnoho krát aj pod 3 %) čo veľmi napomáha kúpe nehnuteľností. Pri HU so štátnym príspevkom sa dá dosiahnuť cca 0,3 % úrok po odpočítaní príspevku štátu a banky po dobu 5 r.

Marec, apríl 2014

V mesiacoch marec a apríl prevládal zvýšený záujem o kúpu starších 1 a 2 izbových bytov, najmä v pôvodnom stave, o kúpu nových bytov do 60 m2 ale aj väčších 3 izb. bytov s výmerami nad 100 m2. Takisto je veľký záujem o stavebné pozemky a novostavby rodinných domov v blízkosti Považskej Bystrice. Aktuálne je na trhu s bytmi v Považskej Bystrici pestrá ponuka bytov, a banky podporujú kúpu nehnuteľností dostupnými hypotékami s nízkymi úrokovými sadzbami cca 3%. Pri HU so štátnym príspevkom sa dá dosiahnuť cca 0,4 % úrok po odpočítaní príspevku štátu a banky po dobu 5 r.

 

September Október 2012 Trh s nehnuteľnosťami v Považskej Bystrici konečne trochu ožil, ceny bytov sa zreálnili vyrovnaním ponuky a dopytu. V tomto období sme zaznamenali záujem najmä o lokality Rozkvet, Lánska a Stred.

 Priemerné ceny starších bytov sú 686 €/m2, priemerné ceny pre nové byty v PB sú 923 €/m2 s DPH, priemerná cena za m2 plochy staršieho rodinného domu sa drží na cene 545 €/m2. Priemerné ceny pozemkov 37 €/m2. (Pozri v hlavnom menu - Vývoj cien nehnuteľností - zvoľ zobraziť graf pre Považskú Bystricu, pozn.: uvedené ceny sú orientačné nakoľko reprezentujú očakávania vlastníkov).

Júl, August 2012 Predaj nehnuteľností stagnoval, čo súvisí s dovolenkovým obdobím, zaznamenali sme však enormný záujem o prenájom bytov.

Máj, Jún 2012 Trh s nehnuteľnosťami v Považskej Bystrici sa v tomto období vyznačuje nedostatkom ponuky bytov, čo súvisí s neochotou vlastníkov bytov predávať byty za historicky najnižšie ceny bytov od r. 2007. Kupujúci reagujú aj na menej atraktívne byty, dopyt po bytoch prevyšuje ich ponuku, preto v najbližšom období očakávame postupný rast cien bytov v Považskej Bystrici. 

Priemerné ceny starších bytov: staršie byty v pôvodnom stave klesli na  530 €/m2, kompletne renovované byty s novou kuchynskou linkou a vstavanými elektrospotrebičmi sa držia v závislosti od lokality na cenovej úrovni okolo 700 až 760 €/m2. Najväčší záujem pretrváva o byty na sídliskách Lánska a Stred. Priemerné ceny pre nové byty v PB sú 952 €/m2 s DPH, priemerná cena za m2 plochy staršieho rodinného domu sa drží na cene 242 €/m2 (ku tejto cene treba pripočítať cenu pozemku). Priemerné ceny pozemkov v Považskej Bystrici stagnovali v máji 2012 na úrovni 30 €/m2. (Pozri v hlavnom menu - Vývoj cien nehnuteľností - zvoľ zobraziť graf pre Považskú Bystricu, pozn.: uvedené ceny sú orientačné nakoľko reprezentujú očakávania vlastníkov).

Ponuka prenájmu kancelárskych priestorov prevyšuje dopyt po týchto priestoroch s čím súvisí postupné znižovanie ceny prenájmov priestorov v Považskej Bystrici.