Realitný spravodaj Považská Bystrica

November, December 2014

V mesiaci november a december evidujeme zvýšený záujem o byty v novostavbách. Záujem je hlavne o 2 izbové byty do 40 000 € a 3 izbové byty s cenou do 50 000 €. Zvýšený dopyt zaznamenávame aj pri nových rodinných domoch hlavne v blízkom okolí Považskej bystrice. Najzaujímavejšie sú pre klientov 3-4 izbové domy s pozemkom cca 600-800 m2 a s cenou do 90 000 €. Pri prenájmoch sú najvyhľadávanejšie 2 izbové byty ktore sú kompletne zariadené a cenovo dostupné. Pri stavebných pozemkoch zaznemenávame mierny pokles záujmu, čo môže byť zapríčinené končiacou sa "sezónou"  (najviac sa totiž predávajú stavebné pozemky v mesiacoch od apríla do septembra).

September, Október 2014

V mesiacoch september a október sa opäť zvýšil dopyt po prenájmoch bytov a rodinných domov. Najviac vyhľadávanými medzi klientmi sú  2 - 3 izbové byty po rekonštrukcii, ktoré sú kompletne zariadené. Pri stavebných pozemkoch zaznamenávame mierny pokles záujmu, čo môže byť zapríčinené končiacou sa "sezónou"  (najviac sa totiž predávajú stavebné pozemky v mesiacoch od apríla do septembra). Pri predaji nehnuteľností opäť prevláda dopyt po bytoch v pôvodnom stave, ktoré sú cenovo dostupné a klienti majú možnosť rekonštrukcie podľa vlastných predstáv.  Naďalej pretrváva dopyt po rodinných domoch v okolí do 10 km od Žiliny a v cenách do 60 000 - 70 000 €.

Júl, August 2014

Počas dovolenkového obdobia zaznamenávame mierny pokles záujmu o kúpu no hlavne o prenájom nehnuteľností. Stále pretrváva záujem o menšie byty ktoré sú cenovo dostupné. Mnoho klientov vyhľadáva staršie rodinné domy chaty alebo záhrady v blízkom okolí Považskej Bystrice. Stavebné pozemky s rozlohou do 600 až 800 m2 sú najviac žiadanými. Nárast záujmu o kúpu, či prenájom nehnuteľností predpokladáme hlavne začiatkom septembra kedy končí dovolenkové obdobie a začína sa školský rok kedy by sa mala zvýšiť aj ponuka nehnuneľností.

Máj, Jún 2014

V mesiacoch máj, jún sme zaregistrovali veľký nárast záujmu o stavebné pozemky v Považskej Bystrici a blízkom okolí. Najväčší záujem prevláda o parcely menších výmer od 500 do 700 m2. 1 a 2 izbové byty sú pre kupujúcich cenovo dostupné a naďalej o ne pretrváva zvýšený záujem. O väčšie 3 a 4 izbové byty je záujem hlavne v pôvodnom stave. Banky v súčasnosti poskytujú výhodné hypotekárne úvery s historicky najnižšími úrokovými sadzbami (mnoho krát aj pod 3 %) čo veľmi napomáha kúpe nehnuteľností. Pri HU so štátnym príspevkom sa dá dosiahnuť cca 0,3 % úrok po odpočítaní príspevku štátu a banky po dobu 5 r.

Marec, apríl 2014

V mesiacoch marec a apríl prevládal zvýšený záujem o kúpu starších 1 a 2 izbových bytov, najmä v pôvodnom stave, o kúpu nových bytov do 60 m2 ale aj väčších 3 izb. bytov s výmerami nad 100 m2. Takisto je veľký záujem o stavebné pozemky a novostavby rodinných domov v blízkosti Považskej Bystrice. Aktuálne je na trhu s bytmi v Považskej Bystrici pestrá ponuka bytov, a banky podporujú kúpu nehnuteľností dostupnými hypotékami s nízkymi úrokovými sadzbami cca 3%. Pri HU so štátnym príspevkom sa dá dosiahnuť cca 0,4 % úrok po odpočítaní príspevku štátu a banky po dobu 5 r.

 

September Október 2012 Trh s nehnuteľnosťami v Považskej Bystrici konečne trochu ožil, ceny bytov sa zreálnili vyrovnaním ponuky a dopytu. V tomto období sme zaznamenali záujem najmä o lokality Rozkvet, Lánska a Stred.

 Priemerné ceny starších bytov sú 686 €/m2, priemerné ceny pre nové byty v PB sú 923 €/m2 s DPH, priemerná cena za m2 plochy staršieho rodinného domu sa drží na cene 545 €/m2. Priemerné ceny pozemkov 37 €/m2. (Pozri v hlavnom menu - Vývoj cien nehnuteľností - zvoľ zobraziť graf pre Považskú Bystricu, pozn.: uvedené ceny sú orientačné nakoľko reprezentujú očakávania vlastníkov).

Júl, August 2012 Predaj nehnuteľností stagnoval, čo súvisí s dovolenkovým obdobím, zaznamenali sme však enormný záujem o prenájom bytov.

Máj, Jún 2012 Trh s nehnuteľnosťami v Považskej Bystrici sa v tomto období vyznačuje nedostatkom ponuky bytov, čo súvisí s neochotou vlastníkov bytov predávať byty za historicky najnižšie ceny bytov od r. 2007. Kupujúci reagujú aj na menej atraktívne byty, dopyt po bytoch prevyšuje ich ponuku, preto v najbližšom období očakávame postupný rast cien bytov v Považskej Bystrici. 

Priemerné ceny starších bytov: staršie byty v pôvodnom stave klesli na  530 €/m2, kompletne renovované byty s novou kuchynskou linkou a vstavanými elektrospotrebičmi sa držia v závislosti od lokality na cenovej úrovni okolo 700 až 760 €/m2. Najväčší záujem pretrváva o byty na sídliskách Lánska a Stred. Priemerné ceny pre nové byty v PB sú 952 €/m2 s DPH, priemerná cena za m2 plochy staršieho rodinného domu sa drží na cene 242 €/m2 (ku tejto cene treba pripočítať cenu pozemku). Priemerné ceny pozemkov v Považskej Bystrici stagnovali v máji 2012 na úrovni 30 €/m2. (Pozri v hlavnom menu - Vývoj cien nehnuteľností - zvoľ zobraziť graf pre Považskú Bystricu, pozn.: uvedené ceny sú orientačné nakoľko reprezentujú očakávania vlastníkov).

Ponuka prenájmu kancelárskych priestorov prevyšuje dopyt po týchto priestoroch s čím súvisí postupné znižovanie ceny prenájmov priestorov v Považskej Bystrici.